Features
OEM/ODM Uninterruptible Power Supply UPS 14500 lithium ion battery
Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4.
Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces.
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery.
Parameters
OEM/ODM Uninterruptible Power Supply UPS 14500 lithium ion battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 20Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 240Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge/Per Month | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 4A/0.2C |
| Max Charing Current | 20A/1C |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 20A/1C |
| Pulse discharge current | 40A (<3s)/3C |
| Mechanical Data | |
Housing![]() | Blue Pvc |
| Battery Size | Flexible |
| Plug | Flexible |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world.
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
Professional technical personnel, providing professional technical
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 14500 lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













