Features
Lithium 48V 50Ah
More economical than AGM / Gel batteries
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Internal cell balancing
Can be connected in series to 51.2V
Parameters
| Battery item | Lithium 48V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 0.5C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request.
2. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance.
3. Our service will be provided to customers during selling and after-sale.
4. MANLY is a professional manufacturer with more than 12 years of experience specializing in lithium batteries.
5. Professional technical and service team, we are always doing our best to provide high-quality products and satisfying service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: What is your sample policy?
A1: Yes, we are happy to make samples for your test before you place a big order. Because this is the first time we have cooperated with each other. We will charge for each sample. But the sample fee is just a symbol, we will return the sample fee to you after confirming your large order.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Our minimum order quantity is one piece per design, and can be ordered in combination.
Q3: Can I add tags to items?
A3: Of course. We accept all services customized.
Q4: What is the delivery date for bulk goods?
A4: About 3-4 working days after payment.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 48v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












