Product Information
The 12.8Vdc 100Ah Battery is a battery system that uses the chemical reaction of substances to generate electricity. It adopts a high-strength tight assembly process to improve the tightness of the battery assembly, prevent the active material from falling off and improve the battery life. It uses acid specific gravity electro-hydraulic to improve the battery's charge acceptance and enhance the battery's deep discharge cycle capacity. It is also designed to increase the amount of acid to ensure that the battery will not shorten the battery life due to the exhaustion of the electrolyte. Therefore, its normal floating charge design life can reach more than 15 years (25"C)
Features
12.8Vdc 100Ah Battery is also designed to increase the amount of acid to ensure that the battery will not shorten the battery life due to the exhaustion of the electrolyte. Therefore, its normal floating charge design life can reach more than 15 years (25"C). It is lighter, about half as much as a lead-acid battery. It has built-in BMS over-charge, over-discharge, over-current, over-temperature protection devices, so it is very suitable for building battery pack backup or EPS emergency power supply for medical equipment.
Parameters
Customized 12.8Vdc 100Ah Battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V100P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | >3500 cycles |
| Self Discharge | < 2 percent |
| Lifespan | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 100A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 100A |
| Peak discharging current | 300A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | ABS |
| Size (L*W*H) | TBD |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Very stable quality, we have many distributors around the world, Like the USA, Germany, Australia, Poland, etc.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing.
Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications.
Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I have a 12v 100ah lithium battery sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Hot Tags: 12.8vdc 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













