Features
12 Amp hour 12V Battery
Rechargeable battery, high capacity, light-weight
Low cost, high energy density
No memory effect, high current charge and discharge
Safety, environment friendly, pollution-free
100% depth of discharge(DOD)
Specification:
| Battery item | 12 Amp hour 12V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 6A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Advanced Automatic Equipment ensures the excellent battery pack processing.
2.Battery cells capacity sorting : ensure the precision of cell balance as ensure assembled the best capacity and quality of battery pack .
3.Good Raw material supply chain : built a long-term business relationship with the well-known IC and battery cells companies .
4.Quick prodution&delivery:get production ready quickly . normally 7days~15days .
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are a manufacturer, our own factory has 3 production bases around 120,000 square meters, with advanced automatic production lines.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12 amp hour 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












