Features
12 volt lithium ion rv battery for energy storage UPS emergency power supply
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
High cycle life 3500+ times
Parameters
12 volt lithium ion rv battery for energy storage UPS emergency power supply | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V90A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 12Ah |
| Capacity(Wh) | 1080Wh |
| Cycles Life | 3500+ cycles |
| Self-Discharge | < 2 percent per month |
| Design Life | 10+ Years |
| Guaranty Period | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Standard Charging Voltage | 14.6±0.2V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current@0.2C | 18A |
Maximum Charge Current@1C | 90A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current@1C | 90A |
| Constant Discharing Current@1C | 90A |
| Maximum Discharing Current@3C | 270A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V Lithium iron phosphate battery |
| Terminal Type | M6/M8/Adjustable |
| IP Rate | IP65 |
| Built-in BMS | YES |
| Casing | Black ABS |
| Product Size(L*W*H) | Customized |
| Temperature Condition | |
| Charge Range | 0℃ to 45℃ |
| Discharge Range | -20℃ to 60℃ |
| Storage Range | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:
Point 1: Long battery life, lithium battery has a higher energy density, its energy density is 120-180WH/KG, while the energy density of lead-acid battery is basically 40-70WH/KG, the greater the energy density, the longer the battery life.
Point 2: Long lifespan, lithium batteries have a longer lifespan than lead-acid batteries. There are two main reasons. The first is that lead-acid batteries and lithium batteries have different charging and discharging times. The second is that lithium batteries can be charged and discharged at any time without damaging the battery, while lead-acid battery charging will damage the battery and reduce battery life. service life
Point 3: Lighter, which is also one of the core advantages of lithium batteries different from lead-acid batteries. If electric vehicles want to be designed to be lighter, they need to use lithium batteries as power

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 90Ah:
The application of lithium battery in RV
In recent years, more and more people choose RVs as a means of travel. In order to meet the electricity needs of travel, RVs usually need to be equipped with a large-capacity energy storage battery as a power source. Lithium batteries are widely loved by RV owners because of their lightness, large energy storage capacity, safety and stability.
Application of Lithium Ion Batteries in Golf Carts
The use of lithium-ion batteries in golf carts is already commonplace. Lithium-ion batteries have gradually replaced the application of lead-acid batteries in golf carts because of their long battery life, light weight, and safer and more stable use, and are deeply loved by users.
Application of Electric Vehicles
In today's increasingly attention to environmental protection, automobile exhaust pollution is serious, and the damage to the environment such as noise has reached the level that must be controlled and treated. This is a very common environmental problem in poor countries and regions around the world. Therefore, the new generation of lithium-ion batteries has achieved good development in the field of electric vehicles because of its low pollution, recyclability and energy diversification characteristics, and is deeply loved by users.
Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty
Repair or Replace: the first 1 year
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Hot Tags: 12 volt lithium ion rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













