Features
12v 100ah Lithium Ion Deep Cycle Battery
1. Lithium iron phosphate chemistry materials
2. Lightweight compact design
3. 100% Maintenance-free
4. IP65 class of protection
5. Superior safety performance
6. Built-in battery management system protection
Parameters
| Battery item | 12v 100ah Lithium Ion Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12200A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Charge Current | 5A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% @ CC/CV and 25℃ |
| Dimension | TBD |
| Battery weight | Approximately: 4.0KG |
| Components: | cells+BMS+case |
| Communication Protocol | RS485/232 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years experience in R&D and producing lithium battery products for various applications, mature production, and technology process.
2. We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
3. The high quality-No complaint, 3 years warranty, for any quality defectives, we provide free ones along with your new order.
4. Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
5. After-sales service for 36 months
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Is the freight on the website accurate?
A1:Please contact us before you order, the default freight on the website is basically calculated according to the usual air freight price, different countries, different order weight, different freight. Please contact us in time, we will provide you with the best shipping way and accurate freight.
Q2:The delivery time set on your system is 15 days, do I really need to wait so long?
A2:No, if it is not a customized order, we usually send it out within 3 working days.
Q3:Does the shipping way to our country include tax?
A3:It depends on the country and the shipping way you choose. Most Asian countries, most European countries, the United States, and Canada have tax-included shipping channels.
Q4: Is this product safe?
A4:Passed the overcharge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture, and other safety tests, no fire, no explosion at any circumstance.
Q5: How to confirm the high quality of the product you sent me?
A5:Our batteries are all grade A, No matter how many you order, we will test each product before sending it out.
Q6:The battery is so heavy, will it damage easily on the road?
A6:This is also a matter of great concern to us. After long-term improvement and verification, our packaging is now very safe and reliable. When you open the package, you will definitely feel our sincerity.
Q7.:Is it OK to print my logo on the product?
A7:Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
More Products

For more details or other modules, welcome send a conversation to our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 100ah lithium ion deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












