Features:
1.4000+ Cycles. LF4040 12V lithium ion battery pack. Compatible with LED strip, Digital/CCTV cameras, 12 volt HDTV, portable tv, Booth lighting, Bluetooth speaker, 12 volt pump, Fish finder, or most 12V DC electronic devices.
2.Capacity: 288Wh. Output voltage: 14.6V-9V (Nominal: 12.8V). Output Current: 20A Max. More than 90% of the time, the output voltage is about from 12V to 13V in one of discharge cycle.
3.Appearance shape, size of the product is similar to the specifications of traditional lead-acid battery, you can be installed directly instead of the customary lead-acid battery.
4.Compared with lead-acid battery, the LiFePO4 battery has higher capacity, is lighter and much better. Lithium battery have excellent characteristics, for example: large capacity, small volume, light weight, etc. It will bring a very convenient experience to users. Note: the package not included the charger, please purchase it separately.
Specification:
| Battery item | 12v 100ah lithium |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12100A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range |
-20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | ABS/Iron |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. MANLY is a professional manufacturer with more than 12 years of experience specializing in lithium batteries.
2. Safety and efficiency is the absolute principle.
3. We produce batteries of different specifications and strictly control the quality.
4. Supporting OEM/ODM, and the small orders will be delivery fast.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 100ah lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













