Features:
12V 120 Amp hour Deep Cycle Battery
Half the weight of traditional lead acid batteries.
Less discharge when in storage compared with traditional lead acid batteries.
Longer service life compared to lead acid.
Longer run time compared to lead acid.
Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Specification:
| Battery item | 12V 120 Amp hour Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 60A |
| Discharge Peak Current | 130A@1~3 Seconds |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | PVC/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
2. Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
3. We have the experience of cooperation with the big international customer!
4. Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs.
5.The great stability in high temperatures was remarkable.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1:Who are we?
A:We are a professional battery manufacturer in China who has been working in the battery industry for over 20 years.
Q2.Why choose us?
A2:High and stable Qualit,Resonalbe price,Professional ServiceVery fast delivery time.
Our mission: Customer's benefit is always the first concern in our company
Q3.What's the MOQ?
A3:Different model, MOQ is different, so pls kindly check with our sales for the further information.
Q4:How to start the order?
A4:Send your inquiry→Quotation→Arrange the deposit→Production→Send the pictures of finished batteries→Arrange balance→Delivery(by air/by sea)
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 120 amp hour deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












