Features
12V 12Ah Deep Cycle
Compact size and lighter weight
High quality & high safety
Rechargeable battery, high capacity, light-weight
Low cost, high energy density
High current charge, and discharge
Specification:
| Battery item | 12V 12Ah Deep Cycle |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 12A |
| Discharge Peak Current | 24A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | YES |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Our factory is located in Guangdong China and has several branches.
2.We have 12+ years of production experience, rich in technical skills.
3.Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements.
4.100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is sample order acceptable?
R: Yes, for most of the batteries, sample orders for testing quality is reasonable and acceptable.
Q: How should I pay? What modes of payment do you accept?
R: T/T, Paypal
Q: Are renowned international brand battery cells available?
R: Yes international brand cells are available, please contact us for details.
Q: Do you have the documents required for battery shipments?
R: Yes, we have MSDS, UN38.3, etc. and other special files needed for shipments to some regions can also be secured.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 12ah deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












