Features:
12V 134AH Battery
1.Wide temperature performance
2.Safer than traditional lithium ion batteries, hermetically sealed
3.High energy density, low internal resistance;
4.Excellent safety performance, no explosion, no fire;
5.Low self-discharge
Specification:
| Battery item | 12V 134AH Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12134A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 134AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 90A |
| Discharge Peak Current | 130A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel /Series Support | Yes |
| Weight | Customized |
| OEM/ODM | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Long cycle life battery can ensure high quality quality battery.we are committed to 1.5 times the cycle life of more than other factories!
2.We have the experience of cooperation with the big international customer!
3.Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs.
4.More than 12 years experience in producing lithium battery products for various application.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 134ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












