Features
Rechargeable 12V 18Ah Battery Deep Cycle Batteries
Built in circuit protection
Battery Management System (BMS) is incorporated against abuse.
Lightweight
Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being up to 1/3 the weight of its SLA equivalent.
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallel
More economical than AGM / Gel batteries
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Rechargeable 12V 18Ah Battery Deep Cycle Batteries |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 18Ah(18000mah) |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Working Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Product Shell | ABS/PVC/Optional |
| Plug | M6 |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Yes |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Lithium battery production creates the record of the largest order in one-time order in industry!
Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
Quality
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: How can Manly guarantee quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always full Inspection before shipment.
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Hot Tags: 12v 18ah battery deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












