Features
12V 20Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery
1.Excellent safety performance, no explosion, no fire;
2.Built in over charge and over discharge protection
3.Wide temperature performance
4.LCD display can be add
Parameters
| Battery item | 12V 20Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Minimum Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Accept |
| Warranty(Year) | 36 months |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Outer Package Material | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Factory, professional production, quality assurance.
2.Professional technical personnel, providing professional technical.
3.Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements.
4.Quick response to any inquiry within 12 hours.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is it OK to print our own logo on the battery?
A: Yes. Please kindly inform us formally before the production and confirm the design firstly based on our sample.
Q: What is your terms of delivery?
A: We accept EXW, FOB, CFR, CIF, etc., you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: How can we do the payment?
A: You can pay us by T/T, Western Union, Money Gram, Paypal.
Q: Are you a factory or only a trading company?
A: We are a factory, a combination of production and sales. We have three factories in China, which provide you with a lower price and a more stable supply.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 20ah lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












