Features
12v golf cart battery off-grid Solar Power Storage System Pack
Can store at any state of charge without degradation
Cost effective - will last 5x longer than an equivalent SLA or VRLA battery
Can be safely charged with a lead acid battery charging system
Wide temperature performance
Safer than traditional lithium ion batteries, hermetically sealed
Parameters
| Item | 12v golf cart battery off-grid Solar Power Storage System Pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1212A |
| Shell | ABS(Black)/Customized |
| IP Rate | IP65 |
| Cell type | 3.2V Lithium Iron Phosphate Cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V/12.8V*4S |
| Typical Capacity | 12Ah |
| Capacity(WH) | 144 Wh |
| Working Voltage | 10V ~14.6V |
| Charge Mode | Constant current /constant voltage |
| Recomend Charge Current | 2.4 Amp@0.2C/Customzied |
| Max Charge Current | 12 Amp@1C/Customzied |
| Working Discharge Current | 10 Amp@1C/Customzied |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 36 Amp@3C/Customzied |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Battery Dimension | Customized |
| Design Life | 10+ Years |
| Guaranty Period | 36 Months |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 12Ah

Why Choose MANLY Battery?
Direct Manuafcturer
Our factory is located in Guangdong China and has several branches
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Professional Sales Team
We have a sales team with expertise and experience
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: What's your after service
A: Our products are produced in a strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.during the guarantee period, we will send new batteries with new orders for a small quantity. For defective batch products, we will resend to you. or make a discount on the new orders.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Hot Tags: 12v golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











