Features
12V LiFePO4 80Ah Battery
1.Can be safely charged with a lead acid battery charging system;
2.Maintains higher voltage during discharge than lead acid;
3.Excellent safety performance, no explosion, no fire;
4.Certification : CE, RoHS, UL, UN 38.3
Parameters
| Battery item | 12V LiFePO4 80Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Minimum Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 40A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Accept |
| Warranty(Year) | 36 months |
| Outer Package Material | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
2. Flexible customizing and manufacturing orders are accepted.
3. We cherish every customer and every transaction.
4. Timely supply.
5. Professional and efficient.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can I get a lower price if I order large quantities
A1: Of course, cheaper price with bulk orders.
Q2: Can I get the pre-production sample?
A2: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q3: What is the lead time for mass production?
A3: It depends on the actual situation: If with stock, the lead time will be 10~15days. If without stock, that will depend on your order quantity, usually within 15-25 days.
Q4: Which market have you already exported to?
A4: We already ship to Europe, Asia, Africa, The Middle East, South America, etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v lifepo4 80ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












