Features
12Vdc 12Ah Battery
1.Product Type: Replacement for 12V 12Ah Lead Acid Battery
2.Lightweight - 44% of the weight compared to lead acid batteries
3.Can store at any state of charge without degradation
4.Cost effective
5.Wide temperature performance
Parameters
| Battery item | 12Vdc 12Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.8V±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | ABS case |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Welcomed |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
2. Passed ISO9001 international quality management system.
3. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
4.Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12vdc 12ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













