Features
20Ah 18 Amp hour 12V Battery With Smart Bms
In built-in over-charge and over-discharge protection
Drop-in replacement for lead-acid batteries
Significantly lower tendency to self-discharge
Parameters
20Ah 18 Amp hour 12V Battery With Smart Bms | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1220A |
| Protection Level | IP65 |
| Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 20Ah |
| Charge Mode | CC/CV |
| Fully Charging Voltage | 14.6V |
| Charge Current | 0.2C~1C |
| Constant Discharge Current | 1C |
| Pulse Discharging Current | 3C(<3s) |
| Cycle Life | More than 3,500 cycles |
| Self-Discharge/Monthly | < 2% |
| Battery Enclosure | PVC |
| Design Life | 15 Years |
| DC Plug | Customized |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
Longer service life
Low maintenance batteries with stable chemistry. Drypower Lithium batteries can last up to 8 times longer than AGM Lead Acid batteries meaning you change batteries less often, also reducing labour costs.
Production Quality
4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Hot Tags: 18 amp hour 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












