Features:
50Ah LiFePO4 12V Battery
1. Over current protection
2.Easy carrying and installation - can be carried and installed in any direction
3.Fast charging - about 4~6 hours to be fully charged
4.Lighter weight - 1/2~1/4 in weight compared to LA batteries
Specification:
| Battery item | 50Ah LiFePO4 12V Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 55A@1~3 Seconds |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | No |
| Battery Case | PVC |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| BMS function | Protect battery from Overcharge, Over-discharge, Over-current, Short circuit |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.12+ years factory .
2. With 1200 square meters of plant area.
3. More than 2,000 employees.
4. High productivity of around 3k per day lithium battery packs, and 1,200,000 per day lithium battery cells.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
1. Do you have any MOQ limits?
(1)For Retails, we have no MOQ.,1pc can be an order.
(2)For wholesales, we have MOQ for a better price, normally 50-100pcs.
2. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
(1)For small quantities,we often ship by air, arrival time is about 3-10 days to different countries.
(2)For official order, suggest to ship by Ocean to save cost. To USA, arrive time is about 25 days,to Europe, arrival time is about 30 days.
3. How to proceed with an order?
(1)Let us know your requirements or application.
(2)We quote according to your requirements or our recommendations.
(3)Customer confirms the samples and places formal order.
(4)We arrange the production.
(5) We ship to you.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lifepo4 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












