Features
80Ah Deep Cycle Battery 12V
1.Zero maintenance or automatic repair
2.Our lifepo4 batteries have an embedded BMS
3.Environment-friendly, no harmful material
4.Longer life cycle, >3,500 times at 80% DOD.
5.It is without heavy metals and is environmentally friendly.
Parameters
| Battery item | 80Ah Deep Cycle Battery 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Components | cells+BMS+case |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.8V |
| Continuous charge Current | 80A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | No |
| Battery Case | ABS case |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We are the originator, the price will be more affordable.
2.High professional efficiency, huge service team.
3.Customized processing, customized according to customer needs.
4.MANLY promise 3 years warranty, longer can be negotiated.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you do the design for us?
A: Yes. We have a professional designing team Provide OEM and ODM, first just let us know your ideas and we will help to carry out your ideas, then send us high resolution images. your Logo and text and tell us how you would like to arrange them, after all things finished, we will send the finished files to you for confirmation.
Q: What about the lead time?
A: It depends on the order quantity and the season you place the order, usually takes about 10 ~ 15 working days after samples confirmed and deposit received.
Q: What is your terms of delivery?
A: We accept EXW, FOB, CFR, CIF, etc., you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Are your batteries safe?
A: All of our battery products already passed the over-charge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture, and other safety tests, there is no fire, no explosion at any circumstance.
Q: What's the lead time of the battery?
A: Usually less than 25 workdays, the specific lead time depends on the quantity and requirement
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 80ah deep cycle battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












