Features:
Auto Start Battery12.8V 70Ah
1.Built-in BMS
2.Super Safety
3.Excellent Cycle Life
4.100% Maintenance free.
Specification:
| Battery item | Auto Start Battery12.8V 70Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1270A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 70AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 70A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | ABS/IRON |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.We are professional and vigorous new energy company .
2.Our products are now capable of meeting the most demanding requests, both for residential and commercial applications. With a comprehensive sales & marketing network and experienced after-service center,
3.We commits to build mutual trust and make common progresses with our customers from all over the world.
4.We offers a full range of Solar product including :Solar inverters/ Solar Charge Controller / Solar panels/ Battery / Solar pump inverters / Power inverters / Portable solar generator/Solar Accessories, etc
5.All consider with customers' target price and MOQ.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: auto start battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












