Features
Wholesale custom 12.8v 25ahback up battery pack for phone
1. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
2. thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
3. Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature
Parameters
| Battery item | Wholesale custom 12.8v 25ahback up battery pack for phone |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1225A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 25AH |
| Minimum Capacity | 25AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | Less than 3% at 25°C per month |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 36 months |
| IP level | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional R&D Support
2. Total production area over 8000m2.
3. Low-temperature Charging Protection.
4.Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How to proceed with an order?
A: We make a customized battery, with check details such as application, voltage, capacity, size, discharge current, order quantity, etc., then quote based on your request, if no problem, we can draft a sample order for your confirmation and arrange payment, then we make sample for testing.
Q: How’s your lead time?
A: 7-15days for samples, 15-25 days for mass production. If it’s a special model or complex design, the lead time will be longer.
Q: What are the payment terms?
A: The sample fee should be 100% prepaid. For mass production, payment terms are 30% deposit, 70% balance to be paid before shipment. For a big amount, we can discuss better payment terms for you after 2-3 orders.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: back up battery pack for phone, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












