Introduction
Battery For Camper Trailer is 12V LiFePO4 battery for camper trailer and stores the energy of the solar with a voltage of 12V*4S, capacity of 90Ah and energy of 1152Wh. The battery can provide more than 3500 cycles of life so its use time can last long. The ways of charge include constant current and constant voltage. The dimension of the battery can be customized based on the requirements of application. Moreover, the quality of our product is certified and tested and the warranty of the battery is more than three years.
Battery For Camper Trailer features built-in battery management system(BMS) technology which can protect it from overcharge, deep discharge, overload, short circuit, low self-discharge rate, and for more performance and longer life. The battery possesses a wide range of applications include engine start batteries, electric bicycles/motorcycles/scooters, golf carts/baby strollers, power tools, solar and wind energy systems, RVs, caravans, backup systems and UPS, flashlight LED emergency lights.
Features
High Capacity: 1152Wh.
Output voltage: 14.6V-10.0V (Nominal: 12.8V).
Output Current: 90A Max.
The output voltage is output directly from 4S Li-Ion battery by through the PCM, so the output voltage is not constant. But more than 90% of the time, the output voltage is about from 12V to 13V in one of discharge cycle.
BMS: Built-in battery management system (BMS) provides peace of mind while optimizing battery life and performance. With our BMS system, your battery will run at peak performance preventing overcharging and overheating all while maximizing battery and cell life.
Parameters
| Item | 12V Deep cycle battery for camping RV Gasoline Car VAN |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1290A |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V*4S |
| Capacity | 90Ah |
| Energy (WH) | 1152Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.4V |
| Way of Charge | Constant current/constant voltage |
| Charge Current | 18A/Adjustable |
| Max Charge Current | 90A/Adjustable |
| Continous Discharge Current | 90A/Adjustable |
| Pulse Discharging Rate | 270A(<3s)/Adjustable |
| Recharge Life | > 3,500 cycles |
| Dimension(L*W*H) | Customized |
Customized Services: Feel Free to send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 90Ah

Why Choose MANLY Battery?
3+ Years Warranty
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements.
The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm which is our responsibility.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are the shipping costs?
A: Please tell us the delivery address to check.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock and 25-30 days for mass production.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS, etc.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Hot Tags: battery for camper trailer, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












