Features
Deep Cycle lifepo4 golf cart batteries 12 volt 20Ah
12V 20Ah Deep Cycle LiFePO4 Battery, MANLY 12 volt Rechargeable Lithium Iron Phosphate Battery with low-temperature cut-off, 3500~8000 Cycles for Kid Scooters, Solar System, Fish Finder, RV
High temperature performance
Environmental friendly
Parameters
| Item | Deep Cycle lifepo4 golf cart batteries 12 volt 20Ah |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1220A |
| Shell/Color | Adjustable |
| Cell | 3.2V cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V*4S |
| Typical Capacity | 20Ah |
| Energy (WH) | 256Wh |
| Working Voltage | 8V ~14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charge Current | 4A |
| Peak Charge Current | 20A |
| Continous Discharge Current | 20A |
| Pulse Discharging Rate(<3s) | 60A |
| Cycle Life@0.2C | >3500 cycles |
| Battery Dimension (L*W*H) | Customized |
| Connector | Adjustable |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: We offer the most competitive prices with the best quality.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: Where can we use the batteries?
A: Our batteries can be widely used in UPS and computer standby power supply, Solar and wind system, Control system, Telecommunication system, Emergency light system, Alarm system, Security system, Firefighting equipment standby power supply, Railway system, Emergency lamp, Medical treatment equipment, Power system, Power station, Standby power supply, Military equipment, Telephone switching system and etc.
Hot Tags: golf cart batteries 12 volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












