Features:
Household Energy Storage12v 300ah
1.Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
2.No sulfation, no degassing
3.Almost 100% usable capacity and load tolerance
4.Rugged plastic flame retardant case and cover
5.UL1642 at the cell level
Specification:
| Battery item | Household Energy Storage12v 300ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12300A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 300A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 25000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Certificates | CE, ROHS, MSDS, UN38.3 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
2. MANLY Battery insists on being market-oriented and backed by a strong R&D team.
3. Won the national high-tech enterprises.
4.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, and UN38.3 are approved.
5. Hundred models covering a full range of batteries.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: household energy storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












