Features
LiFePO4 Battery 12V 7Ah
1. High Energy Density by Adopting LFP Cells
2. Environment friendly
3. High Safety Ensured by Smart BMS
4. Certification: CE, RoHS, UL, UN 38.3
Parameters
| Battery item | LiFePO4 Battery 12V 7Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 7A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Customized available |
| Charge Mode | CC/CV |
| Casing | White ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 12000 square meters.
2. We produce batteries of different specifications and strictly control the quality.
3. Highly automated production line and robust quality control system.
4. OEM SERVICE: We can custom battens and provide OEM branding designs for your need.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's your guarantee for battery quality?
A: All our batteries enjoy a 1year warranty after shipping.
Q: How many samples are available?
A: 2-10pcs are available( we focus on wholesale business, customers could buy samples to test battery's performance, if our samples prove good quality, then we could discuss further cooperation, ps: we don't sell batteries for self-use).
Q What is your company’s advantage?
A: We only supply high-level quality lithium batteries and we have a strong design center, we also provide high-quality after-sales service.
Q: What are your payment terms?
A: Sample payment through Paypal, and mass order by T/T.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 battery 12v 7ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












