12V 70Ah LiFePO4 deep cycle battery, maintenance-free solar battery suitable for household energy storage
Features
1. Highly integrated, small installation space
2. Long life, >3500 times at 80% DOD
3. No heavy metals, non-toxic and environmentally friendly
4. Maintenance-free, undifferentiated replacement of lead-acid batteries
5. Built-in battery management system (BMS), with comprehensive protection function, battery with high voltage protection function, higher reliability
Specifications
| Nominal voltage | 12V, typical 12.6V(Customizable) |
| Rated capacity | 70Ah@0.2C discharge(Customizable) |
| Charging | Charging voltage Max. (V): 14.6 |
Continue charging current Max. (A): ≤80 | |
| Discharging | End of discharging voltage Min. (V): 10 |
Continue discharging current Max. (A): ≤100 | |
| Charging temperature range | 0~45℃ / 45~85%RH |
| Discharge temperature range | -25~55℃ / 45~85%RH |
| Protection function | Overcharge, over-discharge, overcurrent, Open circuit, over-temperature, over-voltage protection |
| Shell | ABS Plastic (Customizable) |
| Dimensions | H*W*L=260*170*210mm/Customizable |
| Weight | Around 7kg |
Scope of Application of LiFePO4 Deep Cycle Battery
1. Energy storage
Solar system/off-grid/on-grid
2. Backup system and UPS
Telecommunication base/cable television system,/computer server center/medical equipment
3. Other applications
Security and electronic systems/mobile POS, mining lights/flashlights/LED lights/emergency lights
RV/Golf Cart/Marine Yacht/Electric Skateboard
LED backup power supply, etc.
Precautions
MANLY produces combined lithium-ion batteries, LiFePO4 deep cycle battery batteries, and other types of batteries, which are mainly used in emergency power supplies, emergency lights, miners' lamps, power tools, and other products.
1. Service life:
The battery can charge and discharge cycles* times or more, the capacity is not less than 90%, making it more economical and effective, and its use time is consistent with the expected time.
2. Excellent discharge characteristics:
The battery has the characteristics of the complete variety, high capacity, high power (small internal resistance), low self-discharge, long life, and good consistency, and can also meet customer requirements for a high and low-temperature special performance of batteries.
3. Storage life:
It has a long storage time and few restrictions. It allows free discharge after long storage and can be used in a wide range.
4. Wide temperature range:
Even in the low-temperature range, the discharge characteristics are superior. The use of the battery in a high-temperature environment shows efficient charge and discharge performance and long service life, and in some applications, it can reach 70 degrees Celsius.
5. Reliable safety valve:
Each battery is equipped with a reliable and stable safety valve, which provides a high degree of reliability during long-term use.
Precautions for battery storage:
Please store the battery in a cool, dry place.
Long-term storage (such as more than 6 months) should be charged and discharged 3 times with a small current to restore the saturated capacity.
When the battery is full or half full, do not store a large number of batteries intensively.
Do not mix metal objects with the battery when storing or transporting the battery to prevent accidental short circuit
Hot Tags: lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












