Features
Light Street Lamp Lights 12 volt 12ah Lithium-Ion Solar Battery Pack
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
For 6V, 12V series batteries, support 4 pcs connect in series to a higher voltage
Environment-friendly without PB, CD added
Parameters
| Item | Light Street Lamp Lights 12 volt 12ah Lithium-Ion Solar Battery Pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1212A |
| Shell | ABS/PVC/Custiomized |
| Cell | 3.2V liFePO4 cell |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 7Ah |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Mode | Constant current constant voltage |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Cell Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Cell Over-discharge Protection Voltage | 2.0V/Cell |
| Recommend Charge Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Working Discharge Current | 1C |
| Peak Discharging Rate | 3C(<3s) |
| Cycle Life | Over 3500 times |
| Proudct Size | Customize |
| Self-Discharge | <2% per month |
| Desgin Life | 10~15 Years |
| Terminal | Optional |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 12Ah

Why Choose MANLY Battery?
Lithium battery production creates the record of the largest order in one-time order in industry!
More than 12 years experience in producing battery products for various application.
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Hot Tags: light street lamp lights 12volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












