Features:
Lithium 12V Battery 9Ah
1.Fast charging & low self-discharge
2.100% depth of discharge(DOD)
3.Longer cycle life
4.High-temperature resistance
Specification:
| Battery item | Lithium 12V Battery 9Ah |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 9A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | BMS integrated |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. High-quality lithium iron phosphate battery core, high capacity, high power, with explosion-proof valve and PTC thermistor double protection, the cycle life of up to a thousand times.
2. High customer satisfaction and reputation.
3.Professional one-on-one after-sales team is our core competitiveness.
4.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does MANLY Battery have a MOQ limit for the battery?
A: Low MOQ, 1 ~10 pcs for sample checking is available
Q: What's the lead time of the battery?
A: Usually less than 25 workdays, the specific lead time depends on the quantity and requirement
Q: Can I have a sample order for MANLY 24 volt lithium deep cycle marine battery?
A: Of course, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What's your warranty terms?
A: We offer 3~5 years warranty time, longer can be discussed.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 12v battery 9ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












