Features:
Lithium 7Ah Battery 12V
1.Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
2.Thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
3.Lightweight, Versatile, Maintenance free: Coming in at 50% lighter, 2x power performance, and 25% faster charge, the Lifepo4 rechargeable battery is built to perform.
4.70% lighter than lead acid batteries
Specification:
| Battery item | Lithium 7Ah Battery 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 6A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized Battery Packs |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS/PVC |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Certificate | ISO9001/Iso14001/CE/ROHS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. Our products have CE, ROHS, UL, and other authoritative certifications, and we offer 1~5 Year Warranty, OEM/ODM customized.
2. Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
3.7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs.
4. The source of raw materials and production process are strictly controlled.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1: What about the lead time?
A1: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
Q2: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A2: DHL, UPS, FedEx, or TNT for samples. For mass orders, you can choose Sea or Air shipment.
Q3: Can we visit the MANLY factory?
A3: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 7ah battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












