Features:
Lithium Battery 12V 120Ah LiFePO4
1.High cycle life 3500+ times
2.Safest lithium chemistry with high energy
3.Our LifePO4 12V 100Ah comes with Bluetooth connectivity to see and change
4.The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
5.MANLY deep cycle 12 volts120Ah capacity is perfect for powering your deep cycle solar systems.
Specification:
| Battery item | Lithium Battery 12V 120Ah LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 80A |
| Discharge Peak Current | 130A@1~3 Seconds |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | No |
| Battery Case | ABS |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications.
2. Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first.
3. Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs.
4. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special requests.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system, and others where lead-acid is used.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 12v 120ah lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












