Features
Lithium Ion 12V 9Ah
Constant power during discharge (very low internal resistance)
Very low Peukert’s losses (energy efficiency >96 %)
Very low self-discharge (<3 % per month)
No memory effect
About 50 % lighter and 40% smaller than equivalent Lead-AGM battery with same usable energy
Specification:
| Battery item | Lithium Ion 12V 9Ah |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 9A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.More than 300 professional battery production staff.
2.R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products.
3.The company is fully committed to ensuring product quality.
4.Service: Provide customers with customized battery pack solutions.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1.How can we do the payment?
- You can pay us by T/T, Western Union, Money Gram, Paypal.
2. Can you accept OEM and ODM Services?
-Of course, please kindly inform us formally before our production and confirm your own design firstly based on the sample.
3.Can you use our own Lable on the batteries or use our customized packages?
- Of course we provide all kinds of OEM/ODM services for our clients all around the world.
4.Can you send products to my country?
-Sure, please kindly share your detailed address for checking the freight cost, and if you do not have your own forwarder, we can help you.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion 12v 9ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












