Features
Lithium Ion 7Ah 12V Battery
High Cycle Round Trip Efficiency (RTE)
Wide Working Temperature Range
Maintenance Free
Works with all chargers/inverters
No memory effect & environmental friendliness.
Specification:
| Battery item | Lithium Ion 7Ah 12V Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Many years of experience in the industry.
2. Over 2000 battery models and combinations.
3.CE, UL, SGS, FCC, RoHS and Iso9001: 2000 certified.
4.Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long is the warranty of your solar panel?
A: We provide a 3+ year product warranty for our lithium batteries.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: What is the lead time for sample orders?
A: Usually is 20 ~ 25 working days, and the buyer should pay for the sample cost and shipping cost at first, then we will return it from the formal orders after the samples are confirmed.
Q: What kind of payment method do you accept?
A: T / T, Western Union, Paypal, and Moneygram acceptable.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion 7ah 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














