Features
Lithium ion battery backup 12V 30 LiFePO4 Battery for solar storage Toys Power Tools Consumer Electronics
High Energy Density by Adopting LFP Cells
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Parameters
Lithium ion battery backup 12V 30 LiFePO4 Battery for solar storage Toys Power Tools Consumer Electronics | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP1230M |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 30Ah |
| Energy | 360Wh |
| Recharge Cycles | Over 3500 cycles |
| Self-Discharge | < 2% |
| Lifespan | 15 Years |
| Warranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Standard Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Method | Constant current /Constant voltage |
| Recommend Charge Current | 6A |
Max Charge Current | 30A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 30A |
| Constinous Discharing Current | 30A |
| Pulse Discharing Current | 90A(<3s) |
| Discharging Cut-off Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Cell | Optional |
| Connector | Adjustable |
| Enclosure Protection Level | IP65 |
| Shell | Metal |
| Dimension | Customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 30Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Direct Manuafcturer
Our factory is located in Guangdong China and has several branches
Professional Sales Team
We have a sales team with expertise and experience
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Hot Tags: lithium ion battery backup, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












