Features
lithium iron phosphate cells 12V 80ah for Telecommunication, Solar and wind energy system
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
The low self-discharge rate means you only lose 2 percent capacity per month. This helps increase the life of the battery and means maximum available power when you need it.
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100% DOD, under normal conditions;
Parameters
| Item | lithium iron phosphate cells 12V 80ah for Telecommunication, Solar and wind energy system |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1280A |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 80Ah |
| Energy (WH) | 1024Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.4V |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current(0.2C) | 16A |
| Peak Charge Current(1C) | 80A |
| Constant Discharge Current(1C) | 80A |
| Pulse Discharging Rate(3C) | 240A(<3s) |
| Cycle Life | More than 3,500 cycles |
| Size(L*W*H) | Customized |
| IP Rate | IP65 |
| Casing | ABS |
| Connector | Customized |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 80Ah

Why Choose MANLY Battery?
Extreme heat tolerance
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Samples are available?
A: We are honored to offer you samples for testing.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. We always attach great importance to quality control from the start to the end. Our factory has gained CE, FCC, ROHS certification.
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
Hot Tags: lithium iron phosphate cells, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












