Features
Lithium LiFePO4 12.8V 18Ah 12Ah for electric bicycle
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current and over temperature
Wider temperature range:-20℃~60℃
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Title | Lithium LiFePO4 12.8V 18Ah 12Ah for electric bicycle |
| Cell | 3.2V Cell |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 12Ah |
| Recharge Cycle | Over 3500 times |
| Way of Charge | CC/CV |
| Operation Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Battery Case | ABS/PVC/Customzied |
| DC Port | M6 |
| Warranty Period | 3 Years |
| Place of Origin | Shenzhen,China |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
Complete automatic production equipment
The source of raw materials and production process are strictly controlled.The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
Quickly recharge
Capable of being charged at up to 1C max., you save time and increase productivity thanks to the superior charge/discharge efficiency. We recommend chargers with dedicated lithium battery profiles (see above for options)
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How do you handle after-sales service?
A: Our product's after-sales service time is 36 months, within 1 year can be replaced / warranty, 1 year to 2 years warranty, more than 2 years need to charge the basic maintenance materials and labor costs, the processing time of after-sales products generally in 5 working days time.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Hot Tags: lithium lifepo4 12.8v 18ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











