Features
Manufacture deep cycle Lithium LiFePO4 12V 18Ah
Can be discharged to 100% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge
Fast charge- charging to 99% in 2.5 hours versus up 13 hours for lead-acid batteries
Wider operating temperature range, almost no temperature derating effects
Parameters
Manufacture deep cycle Lithium LiFePO4 12V 18Ah | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V18A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V/4S |
| Capacity | 18Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 cycles |
| Self Discharge/Monthly | < 2% |
| Design Life | 10~15 years |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Max Charging Current | 18A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 18A |
| Peak discharging current | 54A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure | Optional |
| Enclosure Dimension (L*W*H) | Optional |
| Enclosure Connector | Optional |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
EXPERTISE
Professional technical personnel, providing professional technical
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Hot Tags: lithium lifepo4 12v 18ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












