Product Information
This Lithium LiFePO4 12V 50Ah can replace 3V primary lithium battery and 9V NiCd or NiMH rechargeable battery in-camera if they have the same size. Emergency lights, warning lights, mining lights, and other lights, as well as remote control cars, boats, airplanes, and other toys, use it. Furthermore, the battery size can be adjusted according to your needs. Please contact us if you have any other questions or requests.
Features
This Lithium LiFePO4 12V 50Ah battery does not contaminate the environment because it is free of heavy metals and rare metals, as well as being non-toxic, non-polluting, and safe. It has a lengthy life expectancy of 3000-5000 cycles. This battery is distinguished from others by its compact size and lightweight (half the size and weight of a lead-acid battery). Furthermore, it performs well at high temperatures and has a low self-discharge rate of less than 3% monthly.
Parameters
| Battery item | Lithium LiFePO4 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | No |
| Battery Case | Black ABS case |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium batteries for solar system applications.
2. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
3. Passed ISO9001 international quality management system.
4. We focus on producing lithium battery cells and packs assembly.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping is also optional.
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium lifepo4 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












