Features
lithium phosphate battery 12v
1. Longer Cycle Life: Offers up to 20 times longer cycle life and five times longer float/calendar life than a lead-acid battery, helping to minimize replacement cost and reduce total cost of ownership
2. Lighter Weight: About 40% of the weight of a comparable lead-acid battery. A " drop-in" replacement for lead-acid batteries
3. Higher Power: Delivers twice the power of the lead-acid battery, even high discharge rate, while maintaining high energy capacity
4. Superior Safety: Lithium Iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Parameters
| Battery item | lithium phosphate battery 12v |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1248A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 48AH |
| Minimum Capacity | 48AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 0.2C |
| Discharge Peak Current | 0.2C |
| Charge Current | 10A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | TBD |
| Working temperature | Charging:0~45 °C; Discharging:-20~60°C |
| OEM/ODM | Yes(Accepted) |
| Built-in BMS | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Manly has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial over 10 years.
2. Our company has cooperated with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Korea and so on
3. Complete quality management system and nice after-sales services
4. Orginal Factory with the most competitive price and fastest delivery time.
Mottcell lithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, ISO9001etc
5. OEM. ODM services are available. Welcome to contact us anytime!
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have a sample order for lithium batteries?
A1: Yes, we welcome sample orders to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q2:What about the lead time?
A2:Sample needs 15 days, mass production time needs 25-30days
Q3:Do you have any MOQ limit for lithium batteries order?
A3: Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Q4:How to proceed with an order for lithium batteries?
A4: Firstly let us know your requirements or application
Secondly, We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly, the customer confirms the samples and places a deposit for formal order.
Fourthly, We arrange the production.
Q5: How long does the warranty?
A5: In general, the time is 36 months.
More Products

For more details , welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium phosphate battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












