Features
Powerwall Lithium Ion Battery
1.Safe and reliable
2.3,500 + cycles of charge and discharge
3. Green energy
4.Lightweight and portable
Specification:
| Battery item | Powerwall Lithium Ion Battery |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12200A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 200A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
2. Samples orders can be supplied at any time.
3. Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
4.You can fully enjoy high quality & competitive price.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: powerwall lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











