Features:
Residential Solar Power Battery Storage12v 150ah
1.No memory effect
2. Highly durable ABS enclosure
3. Drop-in lead acid replacement
4. Environment friendly
5. Bluetooth App is optional(for Android and ios systems)
Specification:
| Battery item | Residential Solar Power Battery Storage12v 150ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12150A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request.
2. Authoritative review, of our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance.
3. Our service will be provided to customers during selling and after-sale.
4. All lithium battery products are shipped after a strict full inspection.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, with the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: Can I get a lower price if I order large quantities
A: Of course, cheaper price with bulk orders.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential solar power battery storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












