Features:
Solar Power Storage12v 300ah
1.Safe and reliable
2.3,500 + cycles of charge and discharge
3.Green energy
4.Lightweight and portable
5.Powerful BMS
Specification:
| Battery item | Solar Power Storage12v 300ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12300A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 300A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes, Max 4 |
| Battery Case | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
2.We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
3.Customers are always welcomed to visit our office and factory to guide our work.
4.Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How about the MANLY battery's quality&warranty time?
A: All our batteries are 100% production from our own factory, and the cells customers request are all import from the original factory (Such as LG, SONY and etc.). The robot battery pack provided 36 months warranty.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar power storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












