Features
Vertical-Mast Diesel Light Towers Battery
1.Stable voltage can be used in a bad way
2.Green, environmentally friendly battery design
3.Strict sealing, efficient waterproof
4.Small and portable, more power
5.Defy the cold. Fearless of the heat
6.Adopt new A-grade battery cell
Specification:
| Battery item | Vertical-Mast Diesel Light Towers Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1290A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 90AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 85A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Battery use imported insulation film!
2.Advanced and reliable.
3. We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
4.We have the experience of cooperation with the big international customer!
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are you factory?
A1: Yes, our factory is in Shenzhen, china. Specializing in rechargeable batteries. Lithium ion batteries, lithium batteries and power batteries and chargers for more than 10 years.
Q2: Can you provide a sample for quality test?
A2: Yes, we can provide samples, but the shipping cost at your expense.
Q3: Can you accept OEM and ODM Service?
A3:Yes, we supply OEM&ODM service as clients requirement.
Q4: What’s the minimum order MOQ?
A4: MOQ 10pcs
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: vertical-mast diesel light towers battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












