Features
12kW Light Tower Battery
1.Existing stock for short delivery time.
2.Factory price, high quality
3. Safety: safest Li-Ion battery, CE ROSH approved, built in PCM/PCB, none fire or explosive
4 . Clean and Green energy, no toxic material contained
Parameters
| Battery item | 12kW Light Tower Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2435A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 35AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 35A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Other Parameters | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS /PVC/Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Warranty : 3- 5 years
2.OEM / ODM : Avaliable
3.Sample : Avaliable
4.MOQ : 1 piece
5.Custom : Lithium lifepo4 battery / UPS product's Color, size or other requirments
6.Fast Production and Delivery time
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Do you provide OEM/ODM services?
A: yes,Our factory and engineer team have extensive experience in providing OEM/ODM services.
Q2. Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q3.Can you accept sample orders?
We can. Before bulk ordering, we can provide samples for testing.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12kw light tower battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












