Features
24 volt deep cycle lithium battery
Rechargeable battery, high capacity, light-weight
Low cost, high energy density
Safety, environment friendly, pollution-free
Fast charging & low self-discharge
Parameters
| Battery item | 24 volt deep cycle lithium battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2430A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 30A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 300 professional battery production staff
2.Over 2000 battery models and combinations
3.Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, strive for excellence
4.Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO, and other safety certifications
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Are you battery real capacity?
A: We promise 100% Top grade A. If you found it is not A battery cell, you can contact us for refund.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: We have OEM group to design battery case.
Q: What kind of certificates do you have?
A: We can provide CE,ROHS,FCC,IEC62133,MSDS,UN38.3 etc.
Q: Are you a trading company or manufacturer?
A: We are an original factory from Shenzhen, China.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24 volt deep cycle lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












