Features
LiFePO4 24V 60Ah Modules Energy Storages Battery Pack For The Electronic Car
1. Superior safe lithium iron phosphate battery cell
2. Support continuous large current charging and discharging up to 1C
3. Temperature limits: charges from 0C to 45C and discharges from -20C to 60C.
4. Sealed LiFePO4 construction with ABS case and cover
5. Low self-discharge remains 97% capacity after the first 3 months and 85% capacity after the first year.
Parameters
| Item | LiFePO4 24V 60Ah Modules Energy Storages Battery Pack For The Electronic Car |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP2460M |
| Shell | Metal/ABS/PVC |
| Inside Cell | 3.2V LiFePO4 Cell |
| Cell Type | Cylindrical/Prismatic/Optional |
| IP Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 60Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Charing Mode | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 16V |
| Charge Current | 12A~30A |
| Max Charge Current | 60A |
| Continuous Discharge Current | 60A |
| Max Discharging Rate | 180A(<3s) |
| Cycle Life(80% DOD) | >3500 times@0.2C |
| Dimension(L*W*H) | Customized |
| Connector | Anderson/Optional |
| Lifespan | 10+ Years |
| Warranty | 3 Years |
| Communication | RS485/RS232/CAN |
| Built-in BMS | Yes |
| Components | Cells+BMS+case |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com or our online service.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With 12 years of domestic and international market experience serving famous brands
2. With independent experimental equipment, R&D team, production line, and testing equipment.
3. Perfect supply chain system to meet small to bulk order requirements.
4. Worldwide product liability insurance.
5. We always adhere to the concept of seeking truth pragmatism, innovation, and enterprising, and create high-quality cleannerddy solutions providers.
Customers Feedbacks

More Applications of the 24V LiFePO4 Battery

More LiFePO4 Batteries

Package & Delivery

FAQ
Q1: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A1: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q2: Is it available for OEM service?
A2: Yes, your own brands are available.
Q3: Do you have a MOQ limit?
A3: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacities, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q4: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A4: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q5: Is it available for OEM service?
A5: Yes, your own brands are available.
Q6: Do you have a MOQ limit?
A6: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacities, just consult our online service or email us at sales@manlybatteries.com for more details and further communications.
Hot Tags: 24V 60Ah Modules, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












