Features
24v solar system
1. Environmental friendly
2. High-temperature performance, the maximum working temperature can be 65℃
3. Fast charging
4. Long cycle life, chargeable up to 2000 times.
5. Doesn’t contain Mercury, No fire, No explosion, No leakage.
Parameters
| Battery item | 24v solar system |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2436A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 36AH |
| Minimum Capacity | 36AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 19V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Peak discharge current | 300-500A /Seconds |
| Cycle Life | ≥3000 times 80% DOD |
| BMS protection | over-charge,over-discharge,over-current,short circuit |
| Operation Temp | Discharge at -20°C ~ 75°C Charge at 0°C ~ 60°C |
| Battery Management system | Built-in BMS |
| Warranty | 3years |
Let us know what you need and we will take care of the rest for you, with customizable batteries for products just for you.
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. High quality, Competitive price, Fast Delivery.
3. Response time <2 hours
4. Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
5. Various battery model sizes are available, Customized sizes welcome
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: How can I get a sample to check your quality?
A1: After price confirmation, you can require samples to check our quality.
Q2: What is your terms of payment?
A2: We accept T/T
Q3:What's the warranty?
A3: 3years warranty from the delivery date. Man-made problems are not in warranty.
Q4: Can I customize the size of the battery?
A4: Yes, if your quantity MOQ is workable.
More Products

If you have plans to get the battery for your projects, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v solar system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













