Features
25.6V 50Ah Lithium Deep Cycle Battery 24V 45Ah robot battery
Lightweight
Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being up to 1/3 the weight of its SLA equivalent.
36-month warranty back by local Australian owned and operated business
Due to the possible higher charging currents, shorter charging times - therefore maximum charging capacity
Battery protection through integrated (SIGA - BMS) battery management system
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | 25.6V 50Ah Lithium Deep Cycle Battery 24V 45Ah robot battery |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 45Ah |
| Recharge Cycle | > 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | < 2% |
| Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 20V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Batttery Housing | ABS |
| Batttery Output Connector | M6 |
| Guarantee Period | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
100% full inspection of goods, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality team
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries,Industry leading R&D technical team
Lightweight
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Hot Tags: 25.6v 50ah lithium deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












