Features
Medical equipment 25ah lithium battery
Two to four times the service life (3,500+ cycles)
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Bluetooth technology to monitor battery status is optional
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Item | Medical equipment 25ah lithium battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2425M |
| Shell | Metal/Customize |
| Inside Cell | 3.2V LiFePO4 Battery |
| Cell Type | Cylindrical/Prismatic/Optional |
| IP Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 25Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Charing Mode | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 16V |
| Suggested Charge Current | 5A |
| Max Charge Current | 25A |
| Working Discharge Current | 25A |
| Peak Discharging Rate | 75A(<3s) |
| Cycle Life | >3500 times |
| Size | Customize |
| Connector | Optional |
| Desgin Life | 15 Years |
| Warranty | 3 Years |
| Communication | RS485/RS232/Adjustable |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 24V 25Ah

Why Choose MANLY Battery?
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Quick and professional response to your inquiries within 24h
All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: How about the MANLY battery's quality&warranty time?
A: All our batteries are 100% production from our own factory, and the cells customers request are all import from the original factory (Such as LG, SONY and etc.). The robot battery pack provided 36 months warranty.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Hot Tags: 25ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














