Features
50Ah 25.6V Deep Cycle
1. Excellent large current discharge performance especially in startup and climbing
2.Longer Cycle Life : Offers up to 20 times longer cycle life and five times longer float/calendar life than lead acid battery , helping to minimize replacement cost and reduce total cost of ownership
3.Lighter Weight : About 40% of the weight of a comparable lead acid battery . A " drop in" replacement for lead acid batteries
4.Higher Power : Delivers twice power of lead acid battery ,even high discharge rate, while maintaining high energy capacity
Parameters
| Battery item | 50Ah 25.6V Deep Cycle |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.2V |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Custom |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Shell case | ABS/IRON |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We keep close communication with scientific institution to study new technology and devote ourself to offering clients with professional and high cost-effective solutions.
2.Scientific manufacturing process and strict quality control system has always been adopted under production.
3. Advanced processing and manufacturing facilities.
4.A strong R&D department.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you print my logo on the battery cover?
A: Yes, custom logo service and branding is available.
Q: Is sample order acceptable?
A: Yes, for most of the batteries, sample orders for testing quality is reasonable and acceptable.
Q: How should I pay? What modes of payment do you accept?
A: T/T, Paypal
Q: What information do you need to make a customized battery pack?
A: We need the details below:
1. Size of the battery pack you need in mm.
2. Capacity of the Battery pack.
3. Voltage of the battery pack.
4. Max discharge current.
Other products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 25.6v deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












