Features
50Ah Lithium 24V
1. No battery memory
1.Almost no temperature derating effects
3. 95% energy efficient
4. Wide working temperature range and high reliability.
5. Multiple battery units can be connected in parallel, suitable
Parameters
| Battery item | 50Ah Lithium 24V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 55A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20℃ to 60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/IP65 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Warranty
36 months for all our lithium batteries
2.After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.
For any defectives, we provide free ones along with your next order.
3. Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
4.Good Quality
CE, IOS 9001, TUV
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Q: Where can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please call us or tell us in your email so that we'll regard your inquiry priority.
2. Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check our quality. If you just need a blank sample to check the design and paper quality, we'll provide you sample for free. as long as you afford the express freight.
3. Q: What about the lead time for mass production?
A: Honestly, it depends on your order quantity and the season you place the order. We suggested that your start inquiry to months before the date you would like to get the products at your country.
4. Q: What are your terms of payment?
A: We accept T/T and L/C
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lithium 24v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












