Features
BMS LiFEPO4 storage 24v battery backup for modem wheel chair
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Parameters
BMS LiFEPO4 storage 24v battery backup for modem wheel chair | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2450A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 50Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1200Wh |
| Recharge Cycles | More than 3500 Times |
| Self-Discharge | < 2% |
| Design Life | 10+ Years |
| Warranty | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Standard Charge Method | Constant current/Constant voltage |
| Suggested Charge Current | 10A~25A/Adjustable |
Max Charge Current | 50A/Adjustable |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 50A/Adjustable |
| Pulse Discharing Current | 100A(<3s)/Adjustable |
| End of Voltage | 20V |
| Structure | |
| Discharge Terminal | M6/Adjustable |
| Charging Terminal | M6/Adjustable |
| Communication Port | Adjustable |
| IP Rate | IP65 |
| Enclosure Material | ABS Shell/Adjustable |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 50Ah:

Why Choose MANLY Battery?
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
Timely provide tracking information during the delivery.For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
36 months for all our lithium batteries
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Hot Tags: battery backup for modem, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












